Vergi Portalı

 
 
Ana Sayfa >Köşe Yazıları > Ersun Bayraktaroğlu
Sayfa 1 / 6< 1 2 3 4 5 6 >
 
Sayfa 1 / 6< 1 2 3 4 5 6 >
Yabancı yatırımcı için gayrimenkul yatırımında avantajlar - (07.05.2018)
Uluslararası yatırımcılar gerek çifte vergilemeyi önleme anlaşmaları çerçevesinde karşılıklı olarak ve gerekse de tek taraflı bazı düzenlemelerle Türk gayrimenkulüne yatırım yapma konusunda özendirilmektedir. (...)
Devamı
Vergiler vergiler... - (27.11.2017)
Malum bu yazının kaleme aldığı şu günlerde Meclis’te bir vergi tasarısı tüm hızıyla ilerliyor. Bir vergi tasarısı olur da “gayrimenkul” sektörüne yönelik hüküm olmaz mı içinde? Elbette var bu tasarının içinde de…Yapılan açıklamalar bu tasarının ana amacının kaynak ihtiyacını karşılamak olduğunu anlıyoruz. (...)
Devamı
Götürü Gider, Vergi Kalır - (20.11.2017)
Bu sayı için ne yazayım diye düşünmeye dahi fırsat kalmadan yeni vergi tasarısı (tasarı) gündeme oturdu. Kamuoyu Motorlu Taşıtlar Vergisindeki önemli artışı tartışmaya odaklanmış olsa da tasarının içinde yer alan kira gelirlerinin beyanında uygulanacak olan götürü gider oranının %25’ten %15’e çekilmesine ilişkin değişiklik de bence en az MTV konusundaki kadar geniş bir kesimi ilgilendirmesi açısından önemli. (...)
Devamı
Gayrimenkul Satış Kazancı İstisnası Misyonunu Tamamladı mı? - (11.10.2017)
Bu yazımda hükümet tarafından Meclise sevk edilen en son torba Kanun Tasarısındaki maddelerden biri olan Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 5. maddesinde yer alan “gayrimenkul satışlarına ilişkin %75’lik istisnanın %50’ye indirilmesi”ne ilişkin düzenlemeye ilişkin görüşlerimi paylaşmak istiyorum. (...)
Devamı
Çuvaldız - (31.07.2017)
Bugün vergilerden hareketle “etik” konusunu analiz etmeye ve “çuvaldızı” biraz kendimize batırarak konunun, “sektörel” bir sorunun çok daha ötesinde olduğunu göstermeye çalışacağım elimden geldiğince. (...)
Devamı
Gayrimenkul ve Etik - (01.06.2017)
Bugün de tereddütsüz altına imzamı koyacağım bu söz veriş benim ve temsil ettiğim şirketim için hiç de zor değil. Çünkü biz PwC’de de 5 kurumsal değerimizin başına “etik ol” değerini yerleştiriyoruz. Pek çok kurumun da bizimkine benzer etik kuralları olduğunu biliyorum ve bunların sayısı da hızla artıyor. (...)
Devamı
Kat Karşılığı Sözleşmeler Farklı Vergisel Sonuçları Doğurabilir mi? - (04.05.2017)
Bu yazıda mevzuatımızda ele alınmayan bu tür sözleşmeler incelenecektir. (...)
Devamı
Konut satışlarında KDV de indi... Sırada ne var? - (03.04.2017)
Ne yazık ki sadece “konut” özelinde konuştuğumuz gayrimenkul sektörünün öncelikle üretim tarafında ciddi bir öz eleştiri yapma zamanı geldi. Aslına bakarsanız öz eleştiri çoktan başladı; şimdi aksiyon zamanı. (...)
Devamı
Gayrimenkul Vergilemesinde Yeni Düzenlemeler: Konut KDV’sinde Yeni Oranlar ve Damga Vergisi Oranlarında Değişiklikler - (08.02.2017)
3 Şubat 2017 tarih ve 29968 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2017/9759 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile konut teslimlerinde uygulanacak olan Katma Değer Vergisi ve gayrimenkul sektörü için oldukça önemli olan bazı sözleşmelere ilişkin Damga Vergisi oranlarında önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler sonrası uygulanacak olan oranlara kısa soru ve cevaplar şeklinde aşağıda yer vermeye çalışacağım. (...)
Devamı
Dünya gayrimenkulcüleri neleri konuşuyor? ExpoReal 2016’nın düşündürdükleri - (18.11.2016)
Gerçekten uluslararası gayrimenkulcülerle gündemimiz aynı mı? Global gündemin neresindeyiz sizce? (...)
Devamı
CEO Anketi, Gayrimenkul Sektörü ve Türkiye - (25.05.2016)
PwC olarak dünya genelinde CEO’larla yapmakta olduğumuz anketimizin 19.su bu yıl yayınlandı. Genel olarak CEO’lar 2016’nın 2015’ten daha zor geçeceğini, bu nedenle de çok fazla risk almadan “bildikleri oyunu” oynamanın daha mantıklı olacağını düşünüyor. Ayrıca bu yıl da yapılan aşırı düzenlemelerin, artan vergi yükünün, bütçe açıklarının ve borçlanma maliyetlerinin önemine değinseler de ankete katılan CEO’ların neredeyse dörtte üçü “jeopolitik belirsizliğin” en önemli konu olduğuna vurgu yapıyor. (...)
Devamı
Gayrimenkul Gelirleri ve Yeni(den) Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı-3 - (16.03.2016)
9 ve 11 Mart tarihlerinde yayınlanan iki yazım incelemeye çalıştığım yeni Gelir Vergisi Tasarısının gayrimenkul gelirlerinin vergilendirilmesine yönelik hükümlerine bu üçüncü yazımda tasarıda yer alan “özel inşaat” işleri ile kira gelirlerinin vergilendirilmesine yönelik hükümlerdeki değişiklikleri ele alarak tamamlamaya çalışacağım. (...)
Devamı
Gayrimenkul Gelirleri ve Yeni(den) Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı-2 - (13.03.2016)
Tasarı ile gayrimenkulden elde edilen gelirlere ilişkin ticari kazanç tanımlaması getirilmekte, hasılat paylaşımı ve kat karşılığı sözleşmelere taraf olan gerçek kişilerin vergilendirilme usulü değiştirilmektedir. (...)
Devamı
Gayrimenkul Gelirleri ve Yeni(den) Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı-1 - (09.03.2016)
Önceki hükümet döneminde, 2013 yılında TBMM’ne sevk edilen ancak seçimler nedeniyle hükümsüz (kadük) kalan Gelir Vergisi Kanunu tasarısı 5 Ocak 2016 tarihinde TBMM’ne aynı metinle yeniden sunuldu. Sayın Başbakan tarafından açıklanan 64. Hükumet 2016 Yılı Eylem Planı’nın 56. maddesinde “Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları birleştirilerek yeni Gelir Vergisi Kanunu çıkarılacak” şeklinde yer alan ve 6 ay içinde gerçekleştirilecek reformlar arasında sayılan tasarı “gayrimenkul ve inşaat işlerinden elde edilen kazançların” vergilendirilmesine yönelik önemli değişiklikler içermektedir. (...)
Devamı
Altyapı Yatırımlarının Finansmanında GYO Modeli Kullanılabilir mi? - II - (04.12.2015)
Önceki yazımın devamı olan bu yazımda da çok fazla tanınmayan bu sermaye piyasası aracının ülkemizde oldukça iyi tanınan diğer GYO’lardan farkları üzerinde durup altyapı projelerinin finansmanında sağlayabileceği avantajlara değinmeye çalışacağım. (...)
Devamı

 
Zeki Gündüz
Taslak Tebliğle İlgili Düşüncelerimiz
Tüm Yazıları
Recep Bıyık
Seçilmiş Güncel Danıştay Kararları
Tüm Yazıları
Erdoğan Öcal
Bir Yorum Denemesi : KVK Md. 3
Tüm Yazıları
Dr. Ahmet Kavak
Zararların mahsubu uygulamasına ilişkin yargı kararı
Tüm Yazıları
Ersun Bayraktaroğlu
Yabancı yatırımcı için gayrimenkul yatırımında avantajlar
Tüm Yazıları
Vedat Özdan
İhracatçının KDV iadesi geciktirilmemeli ve sınırlandırılmamalı
Tüm Yazıları
Murat Çolakoğlu
Agnotoloji mi? YOLO yahu boşverin!
Tüm Yazıları
Cenk Ulu
Vergide Elektronik Dönüşüm Kapsamı Genişliyor
Tüm Yazıları
İsmail Bulut
Ücret, prim ve ikramiyelerin bankalar aracılığıyla ödenmesi yükümlülüğü getirildi
Tüm Yazıları
Nedim Bayraktaroğlu
Yeni Teşvik Sistemi içinde İlaç Yatırımlarının Yeri
Tüm Yazıları
Tüm Yazarlar