Vergi Portalı

 
 
Ana Sayfa >Köşe Yazıları > Recep Bıyık
Sayfa 1 / 21< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... >
 
Sayfa 1 / 21< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... >
Varlık Barışında Cevaplanan/Cevaplanmayan Sorular - (08.06.2018)
Geçtiğimiz Çarşamba günü taslak tebliğ Gelir İdaresinin internet sitesine kondu ve görüş ve önerilerin gönderilebileceği duyuruldu. İlgilenenler için görüş ve önerilerin iletilmesinin tam zamanı. Ben bu hakkımı bir bakıma bu makaleyle kullanıyorum. (...)
Devamı
Yapılandırmadan yararlan ama vergilerini zamanında öde! - (07.06.2018)
Başlık bana ait ama kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin Kanun tam da bunu söylüyor. Kanun özetle; borçlarını yapılandır, bazı borçların silinsin, kalan borcun 36 aya kadar taksitlendirilsin ancak taksitleri ve cari dönem vergilerini zamanında öde diyor. (...)
Devamı
Ramazan Ayına Özgü Vergi Konuları - (02.06.2018)
Vergi mevzuatında ramazana özgü vergi yükümlülükleri veya vergi ayrıcalıkları yok. Ancak bu ayda yaygın olarak yapılan iş ve işlemler var, bunların da doğal olarak vergileme boyutu var. Bir kısmı yılda bir defa karşılaşılacak bu uygulamaları hatırlatmakta yarar var. (...)
Devamı
Seçilmiş Güncel Danıştay Kararları - (14.05.2018)
Bu köşeyi izleyenler bilirler, yargı kararlarından ve Gelir İdaresi özelgelerinden seçilmiş bazılarının özetine, yorum yapmadan zaman zaman burada yer vermeye çalışıyorum. İşte Danıştay Dergisinin 146. sayısında yayınlanan kararlardan seçtiğim dördünün özetleri. (...)
Devamı
Vergi İncelemesinde Olanlarda Matrah Artırımı - (09.05.2018)
Bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını öngören ve geçtiğimiz hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçen tasarı, bu makaleyi okuduğunuz an itibariyle belki de yasalaşmış olacak. Büyük bir olasılıkla da birkaç gün içinde Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. (...)
Devamı
Vergi barışında ne yeni, ne değil? - (06.05.2018)
Kanun tasarısı oldukça kapsamlı. Yasalaşması sürecinde ve sonrasında çok tartışılacak, hakkında çok makale yazılacak konular olacak. Bugün çok genelinden başlamak ve daha önceki benzeri düzenlemelerle benzerliklerine ve farklılıklarına bakmak istiyorum. (...)
Devamı
Seçilmiş Gelir İdaresi Özelgeleri - (27.04.2018)
İşte e-Defter ve e-Fatura uygulamalarına ilişkin özelgelerden seçtiğim bazılarının özeti. Özelgelerin tam metinlerine Gelir İdaresinin internet sitesinden ulaşmak mümkün. (...)
Devamı
İnteraktif Vergi Dairesinde Neler Yapılabilir? - (26.04.2018)
Gelir İdaresinin mükellef hizmetleri kapsamında yaptığı faaliyetlerden birisi geçtiğimiz Şubat ayı sonunda uygulamaya girdi. Özetle, birçok vergisel işlemin elektronik ortamda yapılabilmesine, beyanname, bildirim, dilekçe ve benzeri belgelerin elektronik ortamda verilebilmesine olanak sağlayan bu uygulamaya İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması denmiş. (...)
Devamı
Kurumlar vergisi beyan dönemi hatırlatmaları (2) - (14.04.2018)
Bugünün konuları yaygın olarak kullanılan bazı kurumlar vergisi istisnaları. (...)
Devamı
Kurumlar vergisi beyan dönemi hatırlatmaları (1) - (11.04.2018)
1 Nisan itibariyle başlayan kurumlar vergisi beyan dönemi, 25 Nisan akşamı sona erecek. Dolayısıyla beyannamenin hazırlanmasında dikkat edilecek bazı konuları tekrar hatırlatmakta yarar var. (...)
Devamı
Fazlasıyla Eksiğiyle KDV Yasa Tasarısı? (4) - (30.03.2018)
Katma Değer Vergisi Kanunu Tasarısının TBMM’de görüşmeleri devam ediyor. Bu makalenin yazıldığı an itibariyle tasarının ilk sekiz maddesi görüşülmüş ve kabul edilmişti. Bu hafta sonuna kadar görüşmelerin tamamlanması ve kısa süre içinde yürürlüğe girmesi beklenebilir. (...)
Devamı
Fazlasıyla Eksiğiyle KDV Yasa Tasarısı? (3) - (30.03.2018)
Tasarıda yer alan düzenlemelerle ilgili kısa özetlere devam edelim. Bugün tasarının iki önemli düzenlemesini özetlemeye çalıştım. (...)
Devamı
Fazlasıyla Eksiğiyle KDV Yasa Tasarısı? (2) - (22.03.2018)
Halen TBMM’de görüşülmekte olan Katma Değer Vergisi Kanunu Tasarısıyla ilgili konulara kaldığım yerden devam ediyorum. (...)
Devamı
Fazlasıyla eksiğiyle KDV Yasa Tasarısı (1) - (22.03.2018)
Katma Değer Vergisi Kanunu’nda değişiklikler yapılmasını öngören tasarı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. Yirmi beş maddeden oluşan tasarı önemli düzenlemeler içeriyor. (...)
Devamı
Seçilmiş Gelir İdaresi Özelgeleri - (23.02.2018)
İşte son zamanlarda verilen özelgelerden seçtiğim bazılarının özeti. Özelgelerin tam metinlerine Gelir İdaresinin internet sitesinden ulaşmak mümkün. (...)
Devamı

 
Zeki Gündüz
Taslak Tebliğle İlgili Düşüncelerimiz
Tüm Yazıları
Recep Bıyık
Varlık Barışında Cevaplanan/Cevaplanmayan Sorular
Tüm Yazıları
Erdoğan Öcal
Bir Yorum Denemesi : KVK Md. 3
Tüm Yazıları
Dr. Ahmet Kavak
Zararların mahsubu uygulamasına ilişkin yargı kararı
Tüm Yazıları
Ersun Bayraktaroğlu
Son vergi düzenlemelerinin gayrimenkul sektörüne etkileri
Tüm Yazıları
Vedat Özdan
İhracatçının KDV iadesi geciktirilmemeli ve sınırlandırılmamalı
Tüm Yazıları
Murat Çolakoğlu
Agnotoloji mi? YOLO yahu boşverin!
Tüm Yazıları
Cenk Ulu
Vergide Elektronik Dönüşüm Kapsamı Genişliyor
Tüm Yazıları
İsmail Bulut
Ücret, prim ve ikramiyelerin bankalar aracılığıyla ödenmesi yükümlülüğü getirildi
Tüm Yazıları
Nedim Bayraktaroğlu
Yeni Teşvik Sistemi içinde İlaç Yatırımlarının Yeri
Tüm Yazıları
Tüm Yazarlar