Vergi Portalı

 
 
Ana Sayfa> Dünya
Piyasalarda yeniden Yunanistan endişesi
Capital Economics Avrupa Ekonomisti Pemberton: - “Kamuoyu yoklamaların Syriza’nın seçimleri kazanarak hükümeti kurabileceğini gösteriyor” - “Syriza’nın liderinin Yunanistan’ın Avro Bölgesi’nde tutarak dengeli bir bütçeyi sağlayacağı konusunda güvence vermesine karşın, yatırımcılar borçların yeniden yapılandırılması ve kemer sıkma sürecinin gevşemesi konusunda endişelenmeye devam ediyor” - Bank of America (BofA) Merill Lynch Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Ekonomisti Hamzaoğlu: - “Biraz volatilite olacak ama nihayetinde biz tekrar 2012 senesi gibi bir Grexit (Yunanistan’ın Avro Bölgesi’nden çıkma olasılığı) konuşmayacağımızı düşünüyoruz”

30.12.2014 - Yunanistan’da erken seçim kararının alınmasının ardından piyasalarda ülkenin mali programından uzaklaşabileceği, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Yunan bankaları için sağladığı fonlamanın riske girebileceği yönünde endişeler artmaya başladı.

Avro Bölgesi’nin devam eden resesyon ve deflasyon endişelerine, Yunanistan’da cumhurbaşkanı adayı Stavros Dimas’ın üçüncü turda yeterli oyu alamamasının ardından ülkenin erken seçim kararı almasının da eklenmesi piyasalarda tedirginliği artırdı. Yunanistan, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’ndan sağladığı mali yardım ve tasarruf programını yeniden müzakereye açabilecek bir erken genel seçimle karşı karşıya.

Yunanistan’da seçimin sonucunda kemer sıkma programına karşı olan Syriza Partisi’nin çoğunluğu elde etmesi halinde ülkenin borçlarını yeniden müzakereye açma olasılığı endişeye neden oluyor. Piyasalarda Yunanistan’da seçimin Syriza Partisi’nin lehine sonuçlanma durumunda, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tahvil alım programının da ötelenebileceği ya da tümden riske girebileceği tartışılıyor.

“Yatırımcı endişeli”

Merkezi Londra’da bulunan Capital Economics’in Avrupa Ekonomisti Sarah Pemberton, “Kamuoyu yoklamaları Syriza’nın seçimleri kazanarak hükümeti kurabileceğini gösteriyor. Syriza’nın liderinin Yunanistan’ın Avro Bölgesi’nde tutarak dengeli bir bütçeyi sağlayacağı konusunda güvence vermesine karşın, yatırımcılar borçların yeniden yapılandırılması ve kemer sıkma sürecinin gevşemesi konusunda endişelenmeye devam ediyor” dedi.

Piyasalarda Yunanistan kaynaklı endişelerin devam edebileceğini vurgulayan Pemberton, devamla “Dahası Yunanistan’da politik belirsizliğin daha uzun bir süre devam etmesi henüz 6 yıldır devam eden resesyonda yeni çıkış işareti gösteren Yunanistan ekonomisine zarar verecektir” dedi.

“Biraz volatilite olacak ama Grexit olmaz”

Bank of America (BofA) Merill Lynch Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Ekonomisti Türker Hamzaoğlu ise Yunanistan için olası temel senaryoda Yunanistan’da 2012’de yaşanan kriz endişelerinin öngörülmediğini vurguladı.

Hamzaoğlu,şunları kaydetti:

“Önemli olarak burada seçimlere kadar olan süre zarfında Syriza’nın farkının biraz azalması, belki bir koalisyon hükümetinin oluşması, buna mukabil de Avrupa Merkez Bankası’ndan beklediğimiz parasal genişlemenin gecikmemesini bekliyoruz. Beklentilerin bozulmaması için Yunanistan’da çalışabilir bir hükümetin olma zorunluluğu var. Biraz volatilite olacak ama nihayetinde biz tekrar 2012 senesi gibi bir Grexit (Yunanistan’ın Avro Bölgesi’nden çıkma olasılığı) konuşmayacağımızı düşünüyoruz.”

Piyasalarda bir süre Yunanistan kaynaklı kısmı oynaklıkların olmasının normal olduğun belirten Hamzaoğlu, “Bu, erken seçim olacak, Syriza kazanacak, Yunanistan Avro’dan çıkacak demek değil. Biraz daha serinkanlı düşünmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Burada önemli olan Avrupa Merkez Bankası’nın ne yapacağı. Troyka’nın program hakkında bir karar vermesi gerekecek. Bu bakımda önümüzdeki bir ay biraz gürültü patırtı olacak” dedi.

“Avrupa Merkez Bankası’nın adımları önemli”

Türker Hamzaoğlu, Avrupa Merkez Bankası’nın, ocak ayındaki toplantısında tahvil alım programına ilişkin Yunanistan’a seçim öncesinde açık bir koz vermek istemeyebileceği, olası tahvil alım kararını mart ayına bırakabileceğini kaydetti.

Yunanistan’da 2012 benzeri bir durumun gerçekleşmesinin ihtimaller dahilinde olduğunu belirten Hamzaoğlu, yine de BofA’nın temel (baz) senaryosunun bu yönde olmadığını hatırlattı.

Dün Yunanistan’da, koalisyon hükümeti ile bazı bağımsız milletvekilleri tarafından desteklenen cumhurbaşkanı adayı Stavros Dimas, seçimin üçüncü turunda da yeterli oyu alamayınca, ülke anayasası uyarınca erken genel seçime gidilecek.

Yunanistan’da son kamuoyu yoklamaları, AB+IMF mali programının çöpe atılmasını savunan aşırı sol Syriza Partisi’nin seçimlerden birinci çıkabileceğine işaret ediyor.

(AA)

Okunma sayısı: 19137  
 

Güncel

TC. Resmi Gazete

20 Temmuz 2018
Gazete Içerigi

Mini Anket

Vergi Borçlarının Yeniden Yapılandırılmasıyla İlgili Kanun Hakkındaki Düşünceniz Nedir?


Sonuçlar Diğer Anketler