Vergi Portalı

 
 
Ana Sayfa> Dünya
Almanya ile Fransa’nın ekonomi ve maliye bakanları bir araya geldi
Almanya Maliye Bakanı Schaeuble: ‘‘Yatırımların artırılması için her şeyi yapıyoruz” - Fransa Ekonomi Bakanı Macron: ‘‘Herkes kendi evinde neyi doğru ve iyi buluyorsa onu yapması lazım çünkü Fransa için iyi olan Almanya için iyidir. Almanya için iyi olan Fransa için de iyidir”

21.10.2014 -Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Fransa ve Almanya’nın yatırımların artırılması için elinden geleni yapacaklarını söyledi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de almanya Maliye Bakanı Schaeuble, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel, Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin ve Fransa Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron Avrupa’daki ekonomik durumu ele almak için bir araya geldi.

Maliye Bakanlığında gerçekleşen görüşmenin ardından iki ülkenin maliye ve ekonomi bakanları bir basın toplantısı düzenledi.

Schaueble, Almanya’da konjonktürün oldukça iyi durumda olduğunu, ancak gerilemenin öngörüldüğünü belirterek, başka Avrupa ülkelerin ise zor durumda olduklarını, dünya ekonomisinin de zayıflayacağını ifade etti.

Yatırımları artırmak istediklerini belirten Schaeuble, ‘‘Biz iki ülke olarak birlikte, ülkelerimizde yatırımları artırılması için her şeyiyapıyoruz” dedi.

Özel ve kamu yatırımların nasılolacağı konusunda birlikte çalışılması gerektiğini ifade eden Schauble, yeni AB Komisyon’nun 1 Kasım’da göreve başlayacağını hatırlatarakbunun yapısal reformların ilerletilmesine bir vesile olarak gösterdi.

AB’de ekonominin canlanması için ortak öneriler

Fransız bakanlarla bu konuda Almanya’nın tutumunu ve Avrupa ile ilgili düşünceleriaktardıklarını belirten Schaeuble, Almanya ile Fransa arasındaki işbirliğinin Avrupa’nın çıkarına olduğunu, sorunları ve zorlukları birlikte çözdüklerini aktardı.

Schaeuble, Almanya-Fransa Ekonomik Konseyi’nin düzenleneceği 1 Aralık’a kadar Fransa ekonomi ve maliye bakanları ile birlikte yatırımlar konusunda ortak önerileri ortaya koyacaklarını kaydetti.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Gabriel de, Almanya, Fransa ve diğer AB üyesi ülkeleriyapması gerekenleri kendilerinin yapması gerektiğini, yapılan bu katkıların Avrupa’yı ileriyegötürmesi gerektiğini ifade etti.

Sorunlarının üstesinden gelindiğinde küreselleşen ekonomide rekabet edilebilirliğin de muhafaza edilmesi ve artırılması gerektiğini belirten Gabriel, yatırım konusunda şartların iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Özellikle araştırma alanında Alman hükümetinin özel yatırımları güçlendirmek istediğini belirten Gabriel, kısa vadeli programlar yerine yapısal programlarla ekonominin canlanmasının sağlanabileceğini vurguladı.

Gabriel, Fransa ile aynı çıkarlara sahip olduklarını, ancak ülkelerde farklı sorunlarla karşı karşıya olduklarına işaret ederek, ortak hedefin rekabet edilebilirliğin olduğunu kaydetti.

Fransa tarafının Avrupa’daki ekonominin canlanması için Alman hükümetinin 50 milyar avro yatırım yapmasını istediği yönünde haberler çıktığının hatırlatılması üzerine de Gabriel, OECD raporunda Almanya’nın gayri safi milli hasılanın yüzde 17’sini yatırım için kullandığını ve böylelikle yüzde 20 oranına ulaşılmadığını, kalanyüzde 3’ünün de yaklaşık söz konusu rakama tekabül ettiğini kaydetti.

Fransa Ekonomi Bakanı Macron daAvrupa’da yeni bir dinamizm olması yönünde ortak düşünceye sahip olduklarını ifade etti.

“Herkes kendi evinde neyi doğru ve iyi buluyorsa onu yapması lazım. Çünkü Fransa için iyi olan Almanya için iyidir. Almanya için iyi olan Fransa için de iyidir” diyen Macron, Fransa’nın Almanya’dan 50 milyon avro yatırım yapmasını istediği yönünde çıkan haberler ilgili olarak ‘‘Ben hiçbir şey istemedim veya talep etmedim” dedi.

AncakAlmanya’nın yatırım konusunda daha çok kapasiteye sahip olduğuna işaret eden Macron,’’Herkes kendi ülkesi için iyi olanı yapması lazım” şeklinde konuştu.

Macron, ekonominin canlanması içinkamu ve özel alanda daha fazla yatırıma ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Daha önceki ekonomik krizde zor anların yaşandığına dikkati çeken Macron, bazen kurallara uyulmadığını da ifade etti.Macron, Avrupa’da yeni bir dinamizm oluşturulması konusunda hemfikir olduklarını da sözlerine ekledi.

Almanya’da hükümet 2014 yılı içinekonomik beklentisini yüzde 1,8’den 1,2’ye, 2015 için deyüzde 2’den yüzde 1,3’e çekmişti.

Fransa’nın da gelecek iki yıl için AB’nin yüzde 3’lük bütçe açığı kriterini yerine getiremeyeceği ifade ediliyor.

(AA)

Okunma sayısı: 11031  
 

Güncel

TC. Resmi Gazete

20 Temmuz 2018
Gazete Içerigi

Mini Anket

Vergi Borçlarının Yeniden Yapılandırılmasıyla İlgili Kanun Hakkındaki Düşünceniz Nedir?


Sonuçlar Diğer Anketler