Vergi Portalı

 
 
08.08.2003 - 2003/140
20 Yaş Ve Üzerindeki Araçlarını Hurdaya Çıkaranlara Ötv İndirimi Getiren Düzenleme Yürürlüğe Girdi.
Özet: 4 Temmuz 2003 tarih ve 107 sayılı bültenimizde konu edilen, 20 yaş ve üzerindeki araçlarını hurdaya çıkaranlara ÖTV indirimi getiren düzenleme, Cumhurbaşkanının onaylamasının ardından 7 Ağustos 2003 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Geçici bir düzenleme olarak öngörülen hüküm, 20 yaşın üzerindeki kara nakil vasıtalarını hurdaya çıkaranların, hurdaya çıkarılan araçla aynı cinsten yeni bir araç almaları halinde (binek otomobillerde, motor silindir hacminin 1600 cc'yi geçmemesi şartı da aranıyor) bu yıl için 3.5 milyar, 2004 yılı için de 4.5 milyar lira daha az ÖTV ödenmesine olanak sağlıyor. Yeni alınan araca ilişkin verginin bu tutarın altında olması durumunda ise özel tüketim vergisi hesaplanmıyor.

Düzenleme, yasanın yayım tarihi olan 7 Ağustos 2003?den, 31 Aralık 2004 tarihine kadar araçlarını hurdaya çıkaran ve yine bu süre içinde aynı cins yeni bir aracı alacak olan gerçek ve tüzel kişileri kapsamaktadır.

Hurdaya çıkartılan araçların yaşı, tescil işleminin yapıldığı yıl dikkate alınmaksızın, tescil belgesinde yazılı model yılında aracın bir yaşında olduğu kabul edilmek suretiyle hesaplanıyor.

Hurdaya çıkartılacak taşıtın birden fazla gerçek veya tüzel kişi adına tescilli olması durumunda, bunların yeni araç için eksik hesaplanacak vergi tutarının, hurdaya çıkarılan taşıttaki hisseleri nispetine göre hesaplanacağı belirtilmiştir.


Okunma sayısı: 5606  
 

Güncel

TC. Resmi Gazete

25 Mayıs 2018
Gazete Içerigi

Mini Anket

Vergi Borçlarının Yeniden Yapılandırılmasıyla İlgili Kanun Hakkındaki Düşünceniz Nedir?


Sonuçlar Diğer Anketler